Sled Dog Central Your on-line sled dog advertising & information source! top
Sled Dog Central Home Page Current Classifieds Advertise on SDC Race Info Search Site Index Contact Us
 

Dirty Dog Dryland Derby
MaKaJaWan Boy Scout Camp, Pearson, Wisconsin, USA

November 6-7, 2010

Return to USA Midwest Race Results List

Results provided by George Matos, WI Trailblazers

Conditions:
The weather was about ideal. Low 30's in the early morning increasing to low forties on Saturday and upper forties on Sunday.
Warm sun for spectators and mushers in the open parking area but cool through the wooded trail for the dogs.

4 Dog Rig | B class 4 Dog Rig | 6 Dog Rig | 2 Dog Scooter | B class 2 Dog Scooter
2 Dog Bikejoring | B class 2 Dog Bikejoring | 1 Dog Bikejoring | 2 Dog Rig Junior
1 Dog Canicross M | B Class 1 Dog Canicross M | 1 Dog Canicross W | B class 1 Dog Canicross W | 1 Dog Canicross Junior

Place Name Day One Day Two Total Time
4 Dog Rig (2.5 miles)
1 Jan Bootz-Dittmar 7:52.78 7:47.56 15:40.34
2 Ken Castaldi 7:48.10 8:05.68 15:53.78
3 Johnn Molburg 8:02.08 8:00.41 16:02.49
4 Richard Korb 8:12.71 8:11.40 16:24.11
5 Ken Davis 8:29.31 8:21.65 16:50.96
6 Hannah Marsch 8:44.69 8:30.01 17:14.70
7 Lyman Wolske 8:59.82 8:39.58 17:39.40
8 Keith Omernick 9:12.56 8:55.65 18:08.21
9 Monica Jendro 9:47.84 10:07.04 19:54.88
B class 4 Dog Rig (2.5 miles)
1 Janelle Ahlert* 9:29.28 9:50.48 19:19.76
2 Donna Koepp* 10:42.00 10:21.90 21:03.90
6 Dog Rig (2.5 miles)
1 Ken Davis 7:26.57 7:22.83 14:49.40
2 Richard Korb 7:34.44 7:31.69 15:06.13
3 Jan Bootz-Dittmar 7:36.83 7:29.31 15:06.14
4 Michael Marsch 7:55.23 7:51.29 15:46.52
5 Steve Wilcenski 8:12.29 8:09.46 16:21.75
6 Ken Castaldi 8:17.52 8:19.86 16:37.38
7 Keith Omernick 8:21.85 8:34.87 16:56.72
8 Lyman Wolske 9:57.96 9:40.41 19:38.37
  Melissa Omernick DNF    
  Monica Jendro DNF    
2 Dog Scooter (2.5 miles)
1 Kelley McGrath 8:20.81 8:28.11 16:48.92
2 Jamie Dittmar 8:40.96 8:31.15 17:12.11
3 Johnn Molburg 9:01.69 8:48.42 17:50.11
4 Richard Korb 9:10.66 9:04.64 18:15.30
5 Tone Coughlin 9:18.39 9:13.03 18:31.42
6 Darell Brehmer 9:30.09 9:41.42 19:11.51
7 Samantha Straley 10:31.40 10:29.51 21:00.91
8 Tanner Johnson 10:28.47 10:33.95 21:02.42
9 Donna Davis 11:26.41 11:04.33 22:30.74
10 Joseph Fessler 11:03.09 12:05.97 23:09.06
  Ken Davis DNF    
  Nina Baum DNF    
  Gary Hughes-Fenchel DNF    
B class 2 Dog Scooter (2.5 miles)
1 Jamie Spaulding* 12:09.65 10:17.62 22:27.27
2 Roger Martens* 13:17.18 18:53.31 32:10.49
3 Mike Schwandt* 16:36.26 18:53.58 35:29.84
4 Julie Schmelzer* 17:36.56 20:19.73 37:56.29
2 Dog Bikejoring (2.5 miles)
1 Kyle Daly 8:33.03 8:18.73 16:51.76
2 Tone Coughlin 9:01.28 7:51.24 16:52.52
3 Cliff Henning 8:30.31 8:43.32 17:13.63
4 Kelley McGrath 8:51.87 8:24.44 17:16.31
5 Niina Baum 9:51.49 9:46.27 19:37.76
6 Michaela Marquardt 13:11.19 13:27.13 26:38.32
B class 2 Dog Bikejoring (2.5 miles)
1 Taylor Brehmer* 10:07.15 10:03.51 20:10.66
2 Kent Smith* 10:08.52 11:04.78 21:13.30
3 Jamie Spaulding* 11:21.85 11:46.59 23:08.44
4 Becky Clark* 13:08.31 13:22.03 26:30.34
5 Edward Luehrmann* 18:22.52 18:55.62 37:18.14
1 Dog Bikejoring (1.5 miles)
1 Kelley McGrath 4:45.04 4:32.49 9:17.53
2 Amy Cooper 4:45.50 4:35.16 9:20.66
3 Jamie Dittmar 4:57.05 4:30.07 9:27.12
4 Johnn Molburg 5:26.35 5:11.95 10:38.30
5 Richard Baum 6:09.55 5:34.59 11:44.14
6 Joseph Fessler 5:58.10 6:05.27 12:03.37
2 Dog Rig Junior (1.5 miles)
1 AJ Vogel 5:25.33 5:35.54 11:00.87
2 Carlleen Brehmer 5:49.29 5:35.65 11:24.94
3 Kendall Brehmer 5:49.95 5:54.34 11:44.29
4 Emily Kowalke 6:59.15 6:44.49 13:43.64
1 Dog Canicross M (1.5 miles)
1 Mike Christman 7:33.58 7:50.36 15:23.94
2 Kyle Daly 8:51.00 8:51.03 17:42.03
3 Tone Coughlin 8:59.26 9:01.28 18:00.54
4 Joe Sulic 9:15.10 9:07.14 18:22.24
5 Richard Baum 9:33.94 10:02.95 19:36.89
6 Kent Smith 9:59.09 10:26.57 20:25.66
  Ryan Brooks 9:21.03 DNF  
B Class 1 Dog Canicross M (1.5 miles)
1 Robert Birnberg* 9:37.56 10:01.83 19:39.39
2 Roger Martens* 12:45.78 13:32.64 26:18.42
1 Dog Canicross W (1.5 miles)
1 Jamie Dittmar 7:27.49 7:22.58 14:50.07
2 Abby Heistad 9:02.52 8:46.99 17:49.51
3 Emily Miller 9:07.43 8:48.97 17:56.40
4 Niina Baum 9:45.05 8:58.29 18:43.34
5 Janine Sajdak 10:26.87 10:15.34 20:42.21
B class 1 Dog Canicross W (1.5 miles)
1 Julie Schmellzer* 10:48.54 10:13.45 21:01.99
2 Nancy Molburg* 16:02.26 16:19.19 32:21.45
1 Dog Canicross Junior (1.5 miles)
1 Joshua Schlosser 9:38.52 9:13.72 18:52.24
2 Dakota Schlosser 9:39.43 9:18.88 18:58.31
3 Joshua Mezyk 10:28.83 10:11.41 20:40.24
4 Taylor Vogel 11:11.16 11:05.62 22:16.78
5 Emily Koalke 11:55.20 11:13.20 23:08.40
6 Carlleen Brehmer 12:16.94 13:39.94 25:56.88

* B Class - Novice

Back to Top

Copyright 1997-2016 Sled Dog Central, all rights reserved.
Email Sled Dog Central