2000 Alpi-Rush International Stage Race Results
Vassieux en Vercor, France

February 7-9, 2000

Return to 2000 European Results List

Results provided by Monica Paita, Smepp Racing Siberian

1st stage: 35 km, 10.00 am 08/feb/2000
Font d'Urle 1435 mt.slm - Col de Rousses 1201 mt.slm
Condition: sunshine 2C good snow.

2nd stage: 20 km, 19.30 pm 08/feb/2000
Col de St.Alexis - Col de St.Alexis 1220 mt.slm
Condition: cloudy 1 little hard trail

3rd stage: 35 km, 10.00 am 09/feb/2000
Col de Rousses 1201 mt.slm - Font d'Urle 1435 mt slm.
Condition: snowing and fog. very hard trail and most up hill

ALPIRUSH 2000 - 80KM 3 STAGE
VASSIEUX EN VERCORS
DOS   NOM, PRENOM CAT NAT RUN 1 RUN 2 RUN 3 TOTAL
CLASSEMENT 8 CHIENS /RESULTS 8 DOGS
315 1. CREMER SUZANNE 8C0 GER 01:12:44.2 00:59:47.3 01:22:33.4 03:35:04.9
325 2. MONSCHEIN REINHART 8CO AUT 01:14:17.4 01:04:49.9 01:30:47.2 03:49:54.5
313 3. LIFRANCHE THIERRY 8CO BEL 01:23:06.3 01:11:17.7 01:39:09.8 04:13:33.8
321 4. RECORDON JEAN PAUL 8CO SUI 01:31:02.4 01:15:56.5 01:43:46.1 04:30:45.0
336 5. GLIEDNER ANITA 8CO LUX 01:31:56.6 01:20:33.4 01:46:22.8 04:38:52.8
330 6. SAUTHIER MARC 8CO SUI 01:37:16.3 01:18:23.4 01:50:57.6 04:46:37.3
329 7. PESCI ELVEZIO 8CN ITA 01:37:10.3 01:20:17.1 01:53:14.0 04:50:41.4
302 8. BERTHOLLET DANIELLE 8CN SUI 01:46:11.3 01:25:24.0 02:03:51.0 05:15:26.3
333 9. BAR BENOIT 8CN FRA 01:47:17.9 01:31:39.3 02:05:59.9 05:24:57.1
308 10. TERCIER MARC 8CN SUI 01:47:11.3 01:29:22:2 02:08:33.2 05:25:06.7
322 11. LOCHER CARLO 8CN SUI 01:52:20.0 01:37:35.9 02:10:57.0 05:40:52.9
304 12. DECO GIANNI 8CO ITA 01:47:39:7 01:45:08.7 02:12:12.3 05:45:00.7
305 13. PFEFFERLE VIOLAINE 8CN SUI 01:59:51.3 01:33:09.0 02:21:11.4 05:54:11.7
309 14. JUILLAGUET LJANIEL 8CN FRA 01:51:30.3 01:47:37.5 02:20:46.7 05:59:54.5
335 15. BYSS MARCO 8CN SUI 02:00:18.1 01:40:06.6 02:21:12.1 06:01:36.8
334 16. VERNEUIL ERIC 8CO FRA 02:05:51.9 01:34:50.3 02:21:59.2 06:02:41.4
307 17. MALLARD DOMINIQUE 8CO FRA 02:10:21.0 01:34:33.5 02:29:27.9 06:14:22.4
317 18. FAYER MARTIAL 8CN FRA 02:03:03.0 01:40:38.2 02:40:23.4 06:24:04.6
316 19. EVRARD GILLES 8CO FRA 02:48:38.0 02:08:49.4 02:58:21.4 07:55:48.8
classement 8 chiens nordiques/race results 8 dogs pure breed
329 1. PESCI ELVEZIO 8CN ITA 01:37:10.3 01:20:17.1 01:53:14.0 04:50:41.4
302 2. BERTHOLLET DANIELLE 8CN SUI 01:46:11.3 01:25:24.0 02:03:51.0 05:15:26.3
333 3. BAR BENOIT 8CN FRA 01:47:17.9 01:31:39.3 02:05:59.9 05:24:57.1
308 4. TERCIER MARC 8CN SUI 01:47:11.3 01:29:22:2 02:08:33.2 05:25:06.7
322 5. LOCHER CARLO 8CN SUI 01:52:20.0 01:37:35.9 02:10:57.0 05:40:52.9
305 6. PFEFFERLE VIOLAINE 8CN SUI 01:59:51.3 01:33:09.0 02:21:11.4 05:54:11.7
309 7. JUILLAGUET DAN!EL 8CN FRA 01:51:30.3 01:47:37.5 02:20:46.7 05:59:54.5
335 8. BYSS MARCO 8CN SUI 02:00:18.1 01:40:06.6 02:21:12.1 06:01:36.8
317 9. FAYER MARTIAL 8CN FRA 02:03:03.0 01:40:38.2 02:40:23.4 06:24:04.6
CLASSEMENT 12 CHIENS/ RESULTS 12 DOGS
331 1. ROPERTZ RUDY 12CO GER 01:10:05.4 00:57:27.6 01:24:04.7 03:31:37.6
323 2. STAHL HEINRICH 12CO GER 01:13:59.3 00:58:19.1 01:20:51.8 03:33:10.2
311 3. DAGUENAU DIDIER 12CO FRA 01:17:34.8 01:00:38.8 01:21:38.3 03:39:51.9
320 4. LOVATI FABRIZIO 12CO ITA 01:21:07.3 01:03:56.1 01:30:04.0 03:55:07.4
303 5. HOFFMANN THOMAS 12CO GER 01:22:34.6 01:07:59.9 01:31:45.0 04:02:19.5
306 6. HERITIER PIERRE 12CN SUI 01:30:42.4 01:17:01.7 01:44:07.9 04:31:52.0
326 7. PAYEN LIONEL 12CO FRA 01:22:05.2 01:21:32.6 02:04:03.5 04:47:41.3
310 8. VICHARD CHRISTIAN 12CO GER 01:38:30.5 01:17:50.6 01:54:02.6 04:50:23.7
327 9. DU RETAIL VALERIE 12CO FRA 01:49:32.4 01:20:44.2 01:58:54.7 05:08:11.3
324 10. BONZON BERNARD 12CN SUI 01:47:27.4 01:38:22.1 02:08:48.3 05:34:37.8
312 11. AUROURESSAU PHILIPP 12CN FRA 01:50:48:7 01:48:56:0 02:19:09.6 05:58:54.3
314 12. BENKARA GOURDINE 12CN FRA 02:42:51.6 02:01:51.6 02:42:12.3 07:26:55.5
classement 12 chiens nordiques/results 8 dogs pure breed
306 1. HERITIER PIERRE 12CN SUI 01:30:42.4 01:17:01.7 01:44:07.9 04:31:52.0
327 2. DU RETAIL VALERIE 12CN FRA 01:49:32.4 01:20:44.2 01:58:54.7 05:08:11.3
324 3. BOZON BERNARD 12CN SUI 01:47:27.4 01:38:22.1 02:08:48.3 05:34:37.8
321 4. AUROURESSAU PHILIPP 12CN FRA 01:50:48:7 01:48:56:0 02:19:09.6 05:58:54.3
314 5. BENKARA GOURDINE 12CN FRA 02:42:51.6 02:01:51.6 02:42:12.3 07:26:55.5

Back to Top