top

Sled Dog Central Your on-line sled dog advertising & information source!
Current Classifieds Advertise on SDC Race Info Search Site Index Contact Us Sled Dog Central Home Page
top

9th Triple Corona Trophy - ESDRA and World Cup,
Italy and Slovenia National Sprint Championship
Kranjska Gora - Ratece (Slovenia) / Tarvisio - Fusine (Udine - Italy)

3-4 February 2007

Return to European Race Results List

Results provided by Ararad Khatchikian
International Mushing School SIM - Italian Federation Musher Sleddog Sport

Tarvisio 3-4 Feb2007 Stake out and Arrival
Stake out and Arrival
Tarvisio 3-4 Feb2007 Stake out
Stake out
Tarvisio 3-4 Feb2007 Hierzer
Juergen Hierzer
Tarvisio 3-4 Feb2007 Krupicka Sr.
Petr Krupicka Sr.
Tarvisio 3-4 Feb2007 Marioli e Krupicka Jr.

Petr Krupicka Jr.

Tarvisio 3-4 Feb2007 Matoh Dusan
Dusan Matoh
Tarvisio 3-4 Feb2007 Osterbauer Gerald
Gerald Osterbauer
Tarvisio 3-4 Feb2007 Pavlik
Slavomir Pavlik
Tarvisio 3-4 Feb2007 Peer

Helmut Peer

~Click on any photo for a larger view~

2 Dog Open | D 1 FCI | D 2 FCI | Skijoring Open | Skijoring FCI
4 Dog Open | C 1 FCI | 6 Dog Open | B 1 FCI | 8 Dog Open | A 1 FCI | Unlimited Open

Place Name Country Day One Day Two Total Time
2 Dog - Open Division***(4 km)
1 Urank Hana  SLO 11:42.38 11:50.25 23:32.63
2 Doliana Aldo ITA 12:59.74 12:42.86 25:42.60
D 1 - FCI Division** (4 km)
1 Hager Tobias A 09:45.45 09:36.55 19:22.00
2 Patriarca Pierangelo ITA 10:46.00 10:03.87 20:49.87
3 Patsch Martina D 12:29.12 10:51.47 23:20.59
4 Marioli Rinaldo ITA 12:19.62 11:24.14 23:43.76
5 Joza Krmelj SLO 14:16.02 13:49.09 28:05.11
6 Driussi Claudio ITA 15:11.90 16:01.74 31:13.64
7 Saija Micol ITA 17:45.19 15:08.06 32:53.25
8 Matoh Dusan SLO 26:41.93 24:37.11 51:19.04
  Osterbauer Gerald A 13:52.30 DNS  
D 2 - FCI Division (4 km)
1 Kordez Danilo SLO 19:38.72 20:40.23 40:18.95
Skijoring - Open Division* (12 km)
1 Erlebachova Ilona CZ 21:51.96 21:26.35 43:18.31
2 Schumet Edvard SLO 22:15.54 21:33.65 43:49.19
3 Laurencova Katerina  CZ 23:04.53 22:16.93 45:21.46
4 Porubsky Pavel CZ 23:19.82 22:24.02 45:43.84
5 Uccellatore Antonio ITA 24:45.10 24:20.19 49:05.29
6 Bogovic Bojan SLO 29:24.82 29:24.71 58:49.53
7 Baerbel Engerer D 30:55.27 31:16.67 1:02:11.94
8 Oettl Robert  Sam-Mal D 43:43.26 44:33.37 1:28:16.63
9 Humplik Michael A 49:11.28 43:06.35 1:32:17.63
Skijoring - FCI Division** (12 km)
1 Ovsenek Matiaz SLO 30:40.79 29:15.83 59:56.62
2 Marioli Rinaldo ITA 35:03.44 32:48.85 1:07:52.29
3 Dobrin Lucia SLO 36:33.88 33:41.95 1:10:15.83
4 Plank Michael A 37:48.35 35:34.39 1:13:22.74
4 Dog - Open Division* (8 km)
1 Kovarikova Blanka CZ 15:51.82 15:07.51 30:59.33
2 Trnkova Gabina CZ 16:11.20 15:40.50 31:51.70
3 Vana Stanislav CZ 16:34.76 15:21.65 31:56.41
4 Pavlik Slavomir CZ 16:19.54 16:02.63 32:22.17
5 Marhadour Claude F 16:56.41 17:09.39 34:05.80
6 Zdrahal Petr CZ 17:21.23 16:50.79 34:12.02
7 Soulier Quentin F 18:16.94 16:41.24 34:58.18
8 Steiskal Tomas CZ 18:28.02 17:39.67 36:07.69
9 Verney Lois F 19:07.56 19:02.21 38:09.77
10 Carner Andrea ITA 21:02.54 18:51.11 39:53.65
C 1 - FCI Division** (8 km)
1 Nardelli Giovanni ITA 18:42.96 17:39.76 36:22.72
2 Hierzer Juergen A 19:24.28 18:19.42 37:43.70
3 Del Nevo Ugo ITA 19:33.68 19:12.26 38:45.94
4 Osterbauer Gerald A 20:41.35 20:21.27 41:02.62
5 Panattoni Luca ITA 21:08.91 20:27.10 41:36.01
6 Van Nistelrooy Walter NL 20:46.29 20:57.42 41:43.71
7 Mineiro Henrique PT 22:12.11 20:13.94 42:26.05
8 Albanese Paola ITA 21:17.72 21:15.04 42:32.76
9 Van der Duim Jerry NL 24:11.09 23:39.06 47:50.15
10 Sperti Francesca ITA 25:18.25 24:43.07 50:01.32
11 Are Giovanni ITA 30:17.96 28:52.78 59:10.74
12 Voler Danilo SLO 29:39.55 32:07.20 1:01:46.75
13 Bassan Massimo ITA 30:20.30 32:51.64 1:03:11.94
  Stolz Juergen D 20:13.20 DNS  
  Patriarca Pierangelo ITA 22:46.96 DNS  
6 Dog - Open Division* (12 km)
1 Krupicka Petr Jr. CZ 21:39.29 19:47.03 41:26.32
2 Trnka Jiri Jr. CZ 21:58.08 19:57.97 41:56.05
3 Trnka Jiri Sr. CZ 22:01.96 20:36.41 42:38.37
4 Bombardieri Giuseppe ITA 22:02.13 21:23.71 43:25.84
5 Krupicka Petr Sr. CZ 22:56.13 21:14.12 44:10.25
6 Mineiro Cristovao PRT 23:04.82 22:20.31 45:25.13
7 Urank Primoz SLO 24:17.95 22:39.63 46:57.58
8 Zannini Massimo ITA 24:59.83 30:38.69 55:38.52
  Bloch Julie F 23:56.21 RITI RATA  
  Zobundzija Renato CRO 37:16.11 DNS  
B 1 - FCI Division** (12 km)
1 Patsch Georg D 24:02.50 23:20.35 47:22.85
2 Birkel Andy D 25:11.50 23:53.48 49:04.98
3 Havenaar Niels NL 27:23.21 25:40.71 53:03.92
4 Makkreel Sandra NL 27:56.89 25:23.29 53:20.18
5 Secnik Henrik SLO 37:35.02 35:48.06 1:13:23.08
8 Dog - Open Division* (14 km)
1 Hiermeier Herbert D 32:19.11 31:33.41 1:03:52.52
2 Koch Wolfgang D 33:46.33 32:35.91 1:06:22.24
3 Vernik Ales SLO 34:41.61 33:45.86 1:08:27.47
4 Jacobs Dries B 41:36.17 38:36.54 1:20:12.71
5 Cattafesta Maurizio ITA 42:26.28 39:15.56 1:21:41.84
6 Spagnul Dennis ITA 44:03.47 42:49.32 1:26:52.79
A 1 - FCI Division** (14 km)
1 Beconcini Francesco ITA 35:12.89 33:49.83 1:09:02.72
2 Stolz Juergen D 35:15.47 35:42.16 1:10:57.63
3 Glastra Roderick NL 37:19.14 34:40.20 1:11:59.34
4 Bambi Vanessa  I 46:47.85 44:59.74 1:31:47.59
Unlimited - Open Division* (16 km)
1 Peer Helmut A 30:31.63 28:45.46 59:17.09
2 Oyen Detlef D 31:20.52 28:54.67 1:00:15.19
3 Kathan Alexandra D 31:35.06 29:26.49 1:01:01.55
4 Andres Tom D 32:13.86 29:44.34 1:01:58.20
5 Brinkmann Volker D 35:56.38 32:00.10 1:07:56.48
6 Stoeckle Michael D 35:42.99 33:20.08 1:09:03.07

Back to Top

Copyright 1997-2016 Sled Dog Central, all rights reserved.
Email Sled Dog Central